Vranov nad Malou Skálou

Vranovský hřeben se tyčí nad Malou Skálou v Českém ráji. Toto překrásné panorama v sobě ukrývá romantický Panteon a zříceninu hradu Vranov.

Na Vranovském hřebeni si postavil Hejník z Valdštejna hrad, neboť chtěl mít obranu proti zuřící husitské válce. Ovšem hrad byl postaven v extrémních podmínkách. Místnosti byly malé a zčásti dřevěné, některé byly vytesány ve skále. Sídlo bylo pusté již koncem 15. století.

V 19. století se místo zalíbilo majiteli maloskalského panství průmyslníku Františku Zachariáši Römischovi. Zdejší místo přeměnil na romantický Panteon. Byl tvořen z jeskyněk, památníků, pomníků a památníčků na počest různých významných osobností a událostí. Centrem Pantheonu byla Síň hrdinů, která byla postavená na zbytcích paláce. Na hradním nádvoří stojí novogotická kaple, která sloužila jako lovecký zámeček.

Na vrcholu hřebene je křížek, odtud se otevírá krásný pohled. V areálu můžete posedět na další vyhlídce a občerstvit se. Hřeben je veřejnosti přístupný, atraktivní je noční nasvícení kaple.

, 26.09.2009 V lokalitě ?esk rj a kategorii Kopce |
50°38'45.593"N, 15°10'48.616"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2019 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]