Hlinsko

Hlinsko, město na rozhraní Českomoravské vrchoviny a Železných hor. Název jména Hlinsko pochází od slova hlína, jelikož se zde nacházejí velká ložiska kvalitní hrnčířské hlíny. Počátky hrnčířského řemesla spadají až již do 15. století.

Mezi významné památky patří barokní kostel Narození Panny Marie postavený v letech 1730 – 1745. Ovšem určitě nejzajímavější památkou je ojedinělý soubor roubených domků, zvaný Betlém. Památková rezervace Betlém leží v samotném středu města, na pravém břehu řeky Chrudimky. Jde o domky vystavěné v polovině 18. století, v nichž bydleli drobní řemeslníci. V současnosti si tak můžete prohlédnout expozice dílen a bydlení tehdejších obyvatel. Nahlédnete tak pod pokličku hrnčířství, drátenictví a jiných řemesel. V průběhu roku se zde konají různé tematické výstavy. Nechybí zde ani krámek s keramikou a bylinkami nebo restaurace. Na kraji rezervace je stylový penzion, taktéž nesoucí název Betlém. Jde vskutku o jedinečnou památku střední Evropy.

Krom Betléma, jehož prohlídka vám zabere něco málo kolem hodiny, můžete v Hlinsku navštívit také tvrz Hlinsko, která je považována za místní nejstarší stavbu. Sloužila jako královská celnice a první zmínky o ní pochází již z roku 1413. Za vidění stojí určitě i místní radnice na nově zrekonstruovaném Poděbradově náměstí, kde si můžete prohlédnout i zajímavou kašnu.

I v okolí Hlinska je spousta zajímavých míst na výlet. Podobný soubor domků jako ve městě nabízí i expozice na Veselém kopci. Kraj Vysočina okouzlil a inspiroval nemálo umělců. Například nedalekou obec Kameničky proslavil Antonín Slavíček, jehož galerii můžete během července a srpna také navštívit.

, 7.03.2011 V lokalitě Chrudimsko - Hlinecko a kategorii Lidová architektura | Osady |
49°46'5.445"N, 15°54'59.573"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2022 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]