Cuknštejn

Vzácný příklad vladyckého sídla z pozdního středověku se nachází nad říčkou Stropnicí v Terčině údolí, jihozápadně od Nových Hradů.

Tvrz nechal vystavět Vilém Pouzar z Michnic v roce 1488. V jeho rodu zůstala až do roku 1572. V 16. století byl objekt několikrát upravován. Posledním majitelem tvrze byl Kába z Rybňan. Roku 1618 uprchl před císařským vojskem do Třeboně, kde o dva roky později zemřel. Opuštěnou tvrz císařští vojáci vydrancovali. Císař ji daroval hraběti Buquoyovi. Ten ji připojil ke svému novohradskému panství. V té době byla tvrz renesančně upravena. Později se využívala především k hospodářským účelům.

Po roce 1945 sloužil objekt jako rekreační centrum. Potom se dostal do držení Jihočeského muzea. Tvrz však nebyla dostatečně udržována a tím se dostala do havarijního stavu. V současné době je v soukromém vlastnictví a je postupně opravována.

Cuknštejn je typem tvrze, která plnila funkci opevněného a hospodářského sídla. Celý areál si až na drobné barokní úpravy udržel neporušený pozdně gotický ráz.

, 19.06.2009 V lokalitě Jižní Čechy a kategorii Hrady |
48°46'51.074"N, 14°44'59.395"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]