Osada Klášter

Osadu Klášter založili mniši na místě tři lip a tří pramenů, jak jim nařídil zakladatel František z Pauly.

Osada Klášter leží na území České Kanady s množstvím rybníků v okolí, 3,5 km východně od Nové Bystřice, 1,5 km od evropsky významného rozvodí řek Lužnice a Dyje.

Podle staré legendy mají založení osady na svědomí mniši od sv. Františka z Pauly. Dostali za úkol postavení kláštera v Čechách na místě tří starých lip a tří pramenů. Dva z nich prošli celé jižní Čechy, ale takové místo nemohli najít. Když došli na místo dnešní osady uviděli lípy, ale prameny nikde. Klekli tedy na zem a modlili se, když skončili prameny již viděli.

Kostel Nejsvětější Trojice a klášter nechal postavit Konrád Krajíř z Krajku v letech 1501 - 1507. Budovy zažily vypálení luterány z čehož se ještě vzpamatovaly. Následovaly další rány vždy s následnou obnovou. Celkové zničení kláštera přišlo v 50. letech 20. století. Jednolodní kostel se štítovým průčelím byl zachován spolu s monumentálním vybavením. Hlavní oltář měří 11 metrů, na něm stojí sochy českých patronů. Zmiňme aspoň ještě vzácnou dřevořezbu z lipového dřevo.Před kostelem stále tryskají léčivé prameny lákající množství poutníků.

Hlavní pouť: Nejsvětější Trojice

, 28.08.2009 V lokalitě Jižní Čechy a kategorii Poutní místa | Na kole |
49°1'21.929"N, 15°9'30.424"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2022 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]