Poutní kostel Božího těla ve Slavonicích

Renesanční perla Evropy, město Slavonice, je střežena z blízkého vršku poutním kostelem Božího těla. Cesta k němu je prošlapaná zbožným lidem tohoto kraje.

Renesanční město Slavonice leží při hranicích s Rakouskem, 13 km jižně od Dačic a 13 km východně od hradu Landštejn.

Poutní kostel Božího těla shlíží na město z blízkého vršku. Dostaneme se k němu po zastaveních křížové cesty, která je v posledním úseku doprovázena mohutnými stromy lipové aleje. Na místě kostela stála ve 13. století kaple. Její vystavění je spojeno s vyloupením tehdejšího farního kostela. Po svatokrádežném činu našel místní pasáček Eucharistii ve křoví. Ihned to sdělil zbožnému lidu, který ji v průvodu odnesl zpět do farního kostela. Netrvalo ale dlouho a Eucharistie se opět vrátila na své místo do trní. Když se tato situace opakovala vícekrát rozhodl se moudrý farář pro stavbu kaple zasvěcené Božímu tělu. Husitské války zanechaly šrámy na stavbě, ale už na konci 15. století dostál kostel obnovy.

Chrám je mohutný podle předlohy sv. Víta v Praze, rozdělen osmibokými pilíři na dvoulodní prostor sklenut pozdně gotickou hvězdovou klenbou. Poutní místo můžeme též najít pod názvem kostel sv. Ducha, neboť jej nechali protestanté v druhé polovině 16. století přesvětit.

, 23.09.2009 V lokalitě Jin ?echy a kategorii Kostely | Poutn msta |
49°0'13.025"N, 15°20'30.196"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2021 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]