Petřínská rozhledna

Pražská Eiffelovka, tak se Petřínské rozhledně říkalo v době její největší slávy, tedy po jejím otevření v průběhu Zemské jubilejní výstavy roku 1891.

Pražská rozhledna je však 5x menší než její slavná předchůdkyně. Byla jí však inspirována, celý nápad totiž vznikl tak, že roku 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde je nadchla slavná Eiffelovka, že se rozhodli vytvořit podobnou rozhlednu i v Praze. Můžeme se jen divit rychlosti tehdejší realizace: od nápadu k otevřené rozhledně uplynuly pouhé dva roky. Když to člověk maně srovná s některými současnými pražskými projekty…

Když navštívil Adolf Hitler Prahu, tak prý chtěl nechat Petřínskou rozhlednu zbořit, protože kazí výhled na Pražský hrad. Naštěstí na to tenkrát nedošlo a žádný z dalších vládců Pražského hradu už podobný nápad nedostal.

Rozhledna je slavná i tím, že 1. května 1953 z ní začalo první české televizní vysílání, byl na ní umístěn první náš TV vysílač. Bohužel tato etapa přinesla rozhledně jen samá omezení a pro její návštěvníky trable: čím dál tím větší část rozhledny zabírala zařízení spojů (první vyhlídkovou plošinu a tubus pro výtah), až v roce 1992 přestaly rozhlednu jako vysílač používat jak televize, tak rozhlas a po rekonstrukci, která narozdíl od výstavby, trvala sedm let, se rozhledna otevřela veřejnosti ve své původní kráse.

Za hezkého dne z jejího horního ochozu snadno spatříte Brdy, Krkonoše, Říp i České středohoří.

, 6.05.2011 V lokalitě Praha a kategorii Technické památky | Rozhledny |
50°5'0.714"N, 14°23'42.242"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2022 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]