Hrad Krakovec

Hrad se stal azylem pro Jana Husa před jeho odjezdem do Kostnice, aby tam před církevním koncilem hájil svoje učení.

Hrad Krakovec leží na ostrohu nad soutokem dvou potoků v křivoklátských lesích. Je vrcholnou ukázkou české hradní architektury 14. století. Byl vybudován v relativně klidné době, a proto byla obranná funkce potlačena na minimum. Šlo tedy hlavně o rezidenci vysoce postaveného šlechtice. Je ukázkou přeměny hradu na zámek. Hrad nechal roku 1381-83 vybudovat křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok. Vedl tehdy dvorskou stavební huť, která se také podílela na výstavbě.

Od roku 1410 vlastnil hrad královský komoří Jindřich Lefl z Lažan. Ten poskytl Janu Husovi azyl. Odtud odjel Jan Hus 11. října 1414 do Kostnice.

Roku 1445 koupil hrad Albrecht z Kolovrat. Ten se zde usadil a založil rodovou větev Krakovských z Kolovrat. Jeho synové vlastnili hrad ještě sto let. Od nich Krakovec koupili Lobkovicové. Během třicetileté války byl hrad zpustošen Bavory a Sasy. Po následné opravě dostal červené střechy, podle nichž se mu po jistý čas říkalo Červený zámek.

Roku 1783 zasáhl hrad blesk a Krakovec následně úplně vyhořel. Z hradu se dochovaly výrazné pozůstatky, které stojí za návštěvu. Na Krakovci se natáčela česká filmová komedie Ať žijí duchové.

, 19.06.2009 V lokalitě St?edn ?echy - zpad a kategorii Hrady |
50°1'26.630"N, 13°38'16.116"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2020 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]