Hrad Točník

Malebná krajina Křivoklátska byla oblíbená už za dob našich králů. Král Václav IV. zde chtěl mít stále útočiště, proto postavil hrad Točník.

Koncem 14. století vyhořel známý královský hrad Žebrák. Král Václav IV. nevydržel čekat na opravu a přestavbu svého oblíbeného hradu, a proto zde postavil Točník. Nejde tedy o hrad typických parametrů. Chybí zde například věž a ochrannou funkci plní pouze opevněné předdvoří. Důraz je kladen na velký palác s výzdobou a krby. V neklidných dobách 15. století zde ale král často pobýval. U nástupců Václava se hrad netěšil takové oblibě, a proto byl dán do rukou zástavních držitelů. V následujících letech už hrad pouze chátral. Snad pouze za dob Vartemberků dostál Točník nějakých větších změn.

V posledních letech na hradě probíhá množství slavností a festivalů, které se konají na hlavním nádvoří hradu. Také prohlídka velkého paláce či sakristie kaple se stálou expozicí stojí za podívanou. A když budete mít štěstí uslyšíte zde dokonce koncert gotické hudby, který doladí rytířskou atmosféru.

, 25.05.2009 V lokalitě St?edn ?echy - zpad a kategorii Hrady |
49°53'12.116"N, 13°52'50.095"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2020 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]