Klášter ve Šternberku

Svého času byl klášter centrem raného humanismu s klášterní školou a knihovnou. Ze zdejšího skriptoria pochází vzácné, bohatě iluminované rukopisy.

Augustiniánský klášter založil v roce 1371 významný muž Albert ze Šternberka, rádce Karla IV. a litomyšlský biskup. Třicetiletá válka znamenala pro objekt zkázu, za vpádu Dánů celý vyhořel. K rozsáhlé přestavbě v tónech baroka bylo přistoupeno až v roce 1705, kdy už panství patřilo Liechtensteinům. Z osobností, které se podíleli na úpravě interiéru, vynikají olomoučtí umělci- sochař Filip Sattler a malíř Jan Kryštof Handke.

Z původního středověkého kláštera se dochovalo jen torzo- jižní a západní ramena křížové chodby a část sklepů. Nový vznešený plášť dostal i původní středověký kostel náležící ke klášteru. Krátce po dokončení prací však byla v roce 1784 šternberská kanonie na základě reforem Josefa II. zrušena, kostel Zvěstování Páně se stal farním a honosné novostavbě nadešly zlé časy.

Dnes je bývalý klášter zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví financovaného Ministerstvem kultury ČR. Objektu i celému městu prospívá kulturní dění v jeho prostorách. Konají se tu výstavy, prezentují se práce studentů z celé republiky a na nádvoří se v létě pořádají koncerty. Prohlídkám veřejnosti jsou přístupné klášterní sály a sklepy s vinotékou.

, 4.12.2009 V lokalitě Střední Morava a kategorii Kláštery | Kostely |
49°43'54.541"N, 17°18'6.610"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2023 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]