Bečov nad Teplou

V lázeňské oblasti Karlovarska se nachází státní hrad a zámek Bečov. Za jeho zdmi je vystaven relikviář sv. Maura, nejvýznamnější románská klenotnická památka na našem území.

Hrad Bečov se majestátně tyčí nad údolím Teplé. Jeho půvab umocňuje soubor domů středověkého městečka, které na hradní areál navazuje. Bečov byl postaven koncem 13. století pány z Oseka na ochranu významné zemské stezky, která tudy vedla až do Chebu. Na Bečově se vystřídalo mnoho šlechtických rodů jako byli páni z Plavna, úhlavní nepřátelé husitů. Ti hrad dobyli na popud husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Nebyla to poslední zkouška tohoto hradu a přilehlého městečka. V 16. století postihl město požár, vzápětí morová epidemie a vše završili Švédové, kteří hrad pobořili.

V 18. století dostalo město novou barokní podobu a na předhradí byl vybudován nový zámek, ve spojení s hradem vytváří velmi malebný areál. V posledních letech láká Bečov stále více návštěvníků, především díky pozoruhodnému nálezu románského relikviáře sv. Maura z 12. století.

, 8.06.2009 V lokalitě Západočeské lázně a kategorii Hrady | Zámky |
50°6'42.379"N, 12°50'24.976"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2021 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]