Nový dvůr

Po dlouhá staletí se na území Země České nepostavil nový klášter. Až řád trapistů prolomil toto období a započal se stavbou kláštera Matky Boží v Novém Dvoře.
Klášter řádu cisterciáků přísné observance leží šest kilometrů západně od obce Bezvěrov, která leží na silnici Plzeň - Karlovy Vary.
Stavba kláštera započala roku 2000, poté co mniši z francouzského opatství Sept-Fons nalezli vhodné místo pro vybudování svého převorství. Kláštery zakládají trapisté z pravidla na samotě s možností vlastnění okolních pozemků, aby si na vlastní život mohli vydělat poctivou prací. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je postaven ve strohém duchu, kde dominují velké bílé plochy a světelné průhledy. Když se dostatečně pokocháte architekturou je krásné proniknout i do života mnichů. Řád trapistů žije podle řehole svatého Benedikta, kterou vystihuje známé motto: "Ora et labora." Den mnicha je rozčleněn sedmi společnými modlitbami, z nichž první začíná již ve tři hodiny ráno. V tuto hodinu se nocí rozezní zvon, který povolává mnichy na kolena před Boží svatostánek. O chvíli později už můžete zaslechnout zpívané žalmy znějící z chórových lavic. Každý den je také slavena mše svatá přístupná veřejnosti.
Hned vedle kláštera stojí velké hospodářské stavení uzpůsobené k přijímání hostů. Pokud o sobě dáte vědět, můžete zde strávit pár příjemných dní proniknutých tichostí a usebráním.
Klášter řádu cisterciáků přísné observance stojí šest kilometrů západně od obce Bezvěrov, která leží na silnici Plzeň - Karlovy Vary.
Stavba kláštera započala roku 2000, poté co mniši z francouzského opatství Sept-Fons nalezli vhodné místo pro vybudování svého převorství. Kláštery zakládají trapisté z pravidla na samotě, aby si na vlastní život vydělali prací v lese a v hospodářství.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je postaven ve strohém duchu odpovídající cisterciácké tradici. Dominují velké bílé plochy a světelné průhledy. Když se dostatečně pokocháte architekturou je krásné proniknout i do života mnichů. Řád trapistů žije podle řehole svatého Benedikta, kterou vystihuje známé motto: "Ora et labora." Den mnicha je rozčleněn sedmi společnými modlitbami, z nichž první začíná již ve tři hodiny ráno. V tuto hodinu se nocí rozezní zvon, který povolává mnichy na kolena před Boží svatostánek. O chvíli později už můžete zaslechnout zpívané žalmy znějící z chórových lavic. Každý den je také slavena mše svatá přístupná veřejnosti.
Hned vedle kláštera stojí velké hospodářské stavení uzpůsobené k přijímání hostů. Pokud o sobě dáte napřed vědět, můžete zde strávit pár příjemných dní proniknutých tichostí a usebráním.
, 17.09.2010 V lokalitě Západočeské lázně a kategorii Kostely | Kláštery |
49°59'4.536"N, 12°59'2.999"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2022 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]