Starý Rybník

Nedaleko Chebu leží hrad, který má odvozené jméno díky své poloze mezi dvěma rybníky. Za jeho zdmi bývalo zřejmě hradní vězení.

Hrad byl založen na skalnatém pahorku mezi dvěma rybníky zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Poprvé se písemně připomíná roku 1364 jako majetek chebského měšťana Jana Rabeho z Mechelsgrunu. Původní objekt měl podobu protáhlého pětiúhelníku. O něco později vzniklo vstupní palácové křídlo. Hrad tak získal podobu dvoupalácové dispozice.

Vystřídalo se zde mnoho majitelů. Byli to zejména Vidršpergárové, Trautenberkové a Hartenberkové. Zajímavou postavou rodu Hartenberků byl Adam Erdman. Ten dostal za týrání jednoho chebského měšťana pokutu 200 zlatých a navíc byl uvězněn v tomto hradu. Roku 1699 ho oknem vězení zasáhl šíp, který byl pro Adama Erdmana smrtelný. Podle pověsti vykonal pomstu syn postiženého měšťana. Po provedené odplatě se již domů nevrátil a začal žít v lesích jako poustevník. V roce 1792 byl hrad zasažen bleskem, vyhořel a proměnil se ve zříceninu. Místo něj si vrchnost postavila nový empírový zámek s mansardovou střechou. Z hradu se zachovaly vysoké zříceniny paláců.

, 19.06.2009 V lokalitě Západočeské lázně a kategorii Na kole | Hrady |
50°9'40.626"N, 12°21'8.672"E
 
 

Komentáře

Reklama

Zobrazit:

Fotka:

 
 
 

© 2021 manGoweb, s.r.o | S radostí dělá manGoweb [webdesign studio]